Koch
Join our Talent Network

Electrical Engineer

Description

Guardian Glass is Guardian’s largest division and one of the world’s leading manufacturers of flat glass, value-added processed glass and finished products. In our 25 flat glass factories around the world, Guardian Glass manufactures high-performance architectural, residential, interior, transportation and technical glass.

As an Electrical Engineer, the purpose of your job is to ensure the continuous operation of the company's high-power electrical system, equipment and related areas, and to coordinate the maintenance tasks of machinery and equipment.

Place of work: Orosháza.

What You Will Do In Your Role

  • Coordinates the operation and maintenance of the company's power supply systems, monitors maintenance needs, and monitors the work of internal maintainers.
  • Determines the tasks of the areas based on the ongoing activities, monitors their implementation
  • Participates in the preparation, supplementation and revision of instructions concerning the production area
  • Participates in the selection of suppliers based on company policies
  • Keeps track of orders, monitors payments, and tracks costs

    The Experience You Will Bring

    Requirements:

    • advanced degree in electrical engineering
    • Intermediate English language skills, both written and oral
    • knowledge of design and technical standards
    • user-level IT knowledge (MS Office, integrated IT systems)
    • team spirit
    • motivated, energetic and result-oriented attitude

      A Guardian Glass a Guardian Industries egyik fő üzletágaként a világ egyik legnagyobb üveggyártója, mely síküvegből, bevonatos üvegből és feldolgozott üvegből készült termékeket gyárt. A világ különböző országaiban 25 float-üveg gyárat működtető Guardian Glass kereskedelmi és lakóépületek külső és belső üveg felületeihez, valamint járművekhez és műszaki cikkekhez gyárt float- és feldolgozott üvegtermékeket. A Guardian üvegtermékei egyaránt megtalálhatóak az otthonokban, irodákban, autókban és a világ legjellegzetesebb építészeti látványosságaiban. A Guardian Glass Tudományos és Technológiai Központ a lehető legfejlettebb technológia segítségével folyamatosan új üvegtermékek és megoldások létrehozásán dolgozik, hogy az ügyfelei megláthassák, ami lehetséges™.

      Villamosmérnökként a munkaköröd célja a Társaság erősáramú villamos rendszerének, berendezéseinek és az ahhoz kapcsolódó területek folyamatos működésének biztosítása, a gépek, berendezések karbantartási feladatainak koordinálása.

      Munkavégzés helye: Orosháza.

      A munkakör főbb feladatai:

      • Koordinálja a vállalat villamos ellátó rendszereinek működtetését és karbantartási munkálatait, figyeli a karbantartási igényeket, valamint ellenőrzi a belső karbantartók munkáját.
      • meghatározza a folyamatban lévő tevékenységek alapján a területek feladatait, ellenőrzi azok végrehajtását
      • Közreműködik a termelési területet érintő utasítások elkészítésében, kiegészítésében és átdolgozásában
      • Részt vesz a beszállítók kiválasztásában a vállat irányelveinek alapján
      • Nyilvántartást vezet a megrendelésekről, felügyeli a kifizetéseket, továbbá nyomon követi a költségek alakulását

      Profil:

      • felsőfokú villamosmérnöki végzettség
      • középfokú angol nyelvtudás írásban és szóban egyaránt
      • tervezési és műszaki szabvány-ismeret
      • felhasználói szintű informatikai ismeret (MS Office, integrált informatikai rendszerek)
      • csapatszellem
      • motivált-, energikus és eredményorientált hozzáállás

      Sign up for our talent network.

      Not ready to apply? Take a minute to sign up to receive notifications on opportunities that match your interests.

      Sign Up Now