Koch
Join our Talent Network

Electrical Engineer

This job posting is no longer active.

Description

Guardian Glass is Guardian’s largest division and one of the world’s leading manufacturers of flat glass, value-added processed glass and finished products. In our 25 flat glass factories around the world, Guardian Glass manufactures high-performance architectural, residential, interior, transportation and technical glass.

As an Electrical Engineer, the purpose of your job is to ensure the continuous operation of the company's high-power electrical system, equipment and related areas, and to coordinate the maintenance tasks of machinery and equipment.

Place of work: Orosháza.

What You Will Do In Your Role

  • Coordinates the operation and maintenance of the company's power supply systems, monitors maintenance needs, and monitors the work of internal maintainers.
  • Determines the tasks of the areas based on the ongoing activities, monitors their implementation
  • Participates in the preparation, supplementation and revision of instructions concerning the production area
  • Participates in the selection of suppliers based on company policies
  • Keeps track of orders, monitors payments, and tracks costs

    The Experience You Will Bring

    Requirements:

    • advanced degree in electrical engineering
    • Intermediate English language skills, both written and oral
    • knowledge of design and technical standards
    • user-level IT knowledge (MS Office, integrated IT systems)
    • team spirit
    • motivated, energetic and result-oriented attitude

      A Guardian Glass a Guardian Industries egyik fő üzletágaként a világ egyik legnagyobb üveggyártója, mely síküvegből, bevonatos üvegből és feldolgozott üvegből készült termékeket gyárt. A világ különböző országaiban 25 float-üveg gyárat működtető Guardian Glass kereskedelmi és lakóépületek külső és belső üveg felületeihez, valamint járművekhez és műszaki cikkekhez gyárt float- és feldolgozott üvegtermékeket. A Guardian üvegtermékei egyaránt megtalálhatóak az otthonokban, irodákban, autókban és a világ legjellegzetesebb építészeti látványosságaiban. A Guardian Glass Tudományos és Technológiai Központ a lehető legfejlettebb technológia segítségével folyamatosan új üvegtermékek és megoldások létrehozásán dolgozik, hogy az ügyfelei megláthassák, ami lehetséges™.

      Villamosmérnökként a munkaköröd célja a Társaság erősáramú villamos rendszerének, berendezéseinek és az ahhoz kapcsolódó területek folyamatos működésének biztosítása, a gépek, berendezések karbantartási feladatainak koordinálása.

      Munkavégzés helye: Orosháza.

      A munkakör főbb feladatai:

      • Koordinálja a vállalat villamos ellátó rendszereinek működtetését és karbantartási munkálatait, figyeli a karbantartási igényeket, valamint ellenőrzi a belső karbantartók munkáját.
      • meghatározza a folyamatban lévő tevékenységek alapján a területek feladatait, ellenőrzi azok végrehajtását
      • Közreműködik a termelési területet érintő utasítások elkészítésében, kiegészítésében és átdolgozásában
      • Részt vesz a beszállítók kiválasztásában a vállat irányelveinek alapján
      • Nyilvántartást vezet a megrendelésekről, felügyeli a kifizetéseket, továbbá nyomon követi a költségek alakulását

      Profil:

      • felsőfokú villamosmérnöki végzettség
      • középfokú angol nyelvtudás írásban és szóban egyaránt
      • tervezési és műszaki szabvány-ismeret
      • felhasználói szintű informatikai ismeret (MS Office, integrált informatikai rendszerek)
      • csapatszellem
      • motivált-, energikus és eredményorientált hozzáállás

      Sign up for our talent network.

      Not ready to apply? Take a minute to sign up to receive notifications on opportunities that match your interests.

      Sign Up Now
      Our teams around the globe are finding innovative solutions to the COVID-19 pandemic. See how